Smaller Default Larger

   Dinozaury w szkolnej bibliotece

Dinozaury wyginęły miliony lat temu, ale wciąż fascynują kolejne pokolenia. Do tego stopnia, że w kalendarzu świąt nietypowych poświęcono im specjalne wydarzenie - Dzień Dinozaura. W Polsce obchodzone jest ono 26 lutego, w innych krajach 1 czerwca lub w trzeci wtorek maja. To wspaniała okazja, aby promować wiedzę na temat tych niezwykłych gadów.

Nazwa dinozaur pochodzi od greckich słów „deinos” (co znaczy „straszny”, „potężny") oraz „sauros” („jaszczurka"). Wymyślił ją naukowiec Richard Owen w 1842 roku. Jego celem nie było podkreślenie wzbudzających strach cech jak pazury czy zęby, ale pokazanie majestatu
i rozmiarów tych stworzeń.

Dinozaury były zróżnicowaną grupą gadów, które żyły na ziemi pomiędzy  237 milionów
a 66 milionów lat temu. Naukowcom udało się dotąd wyróżnić około 1000 gatunków. Najbliższymi współczesnymi potomkami dinozaurów są ptaki oraz krokodyle. 

W szkolnej bibliotece włączyliśmy się w obchody tego dnia poprzez wystawę książek, albumów, figurek, licznych gier i  zabaw związanymi z tymi prehistorycznymi gadami.

Ciekawostki o dinozaurach:

  • Dinozaury były największymi zwierzętami, jakie kiedykolwiek żyły na ziemi.
  • Najwyższy zachowany szkielet dinozaura znajduje się w Muzeum Historii Naturalnej w Berlinie. Należy on do gatunku Giraffatitan brancai i  mierzy 12 m wysokości i 22,5 m długości. 
  • Nie wszystkie dinozaury były ogromne. Większość z nich miała bardziej umiarkowane rozmiary, wielkości człowieka i mniejsze.
  • Dinozaury występowały na wszystkich współczesnych kontynentach.
  • Żyły na ziemi przez 165 milionów lat, co oznacza, że mieszkały one na naszej planecie 64 razy dłużej niż my (2,5 miliona lat).
  • Nie wiadomo, jak długo mógł żyć pojedynczy dinozaur. Naukowcy spekulują, że niektóre z nich mogły dożywać sędziwego wieku 200 lat! 
  • Największe jaja dinozaurów mogły mieć rozmiar piłki do koszykówki.
  • Tyrannosaurus rex mógł pochłonąć nawet 22 tony mięsa rocznie, a jego zęby mierzyły 15 cm długości. 

 

Małgorzata Krzemińska