Smaller Default Larger

Mali detektywi w akcji — lekcja biblioteczna w klasie 2b na podstawie serii książek pt. Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai

Jeśli lubicie zagadki kryminalne albo marzy się Wam kariera detektywa, koniecznie sięgnijcie po serię książek Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai, autorstwa Martina Widmarka. Podczas ostatniej lekcji bibliotecznej dzieci z klasy 2b w taki właśnie sposób rozpoczęły swoją przygodę z detektywistyką oraz poznały Lassego i Maję — najbardziej zgrany duet wśród detektywów dziecięcych.

Lasse i Maja prowadzą w Valleby biuro detektywistyczne i rozwiązują zagadki. Lasse to nieśmiały samotnik, a Maja zbuntowana i pełna energii dziewczyna. Mieszkają w małym, szwedzkim miasteczku Valleby, które tylko z pozoru jest senne i zwyczajne. Tak naprawdę aż kipi w nim od tajemnic, łamigłówek i niewyjaśnionych zdarzeń. A Lasse i Maja nie zamierzają czekać, aż ktoś za nich rozwiąże zagadki, tylko zawsze odważnie ruszają do pracy. Roztrzepana Maja i skrupulatny Lasse raz za razem zaskakują swoją pomysłowością i siłą dedukcji oraz inspirują czytelników do odkrywania kolejnych tajemnic.

Naszą detektywistyczną lekcję biblioteczną rozpoczęliśmy od zagadki — zadaniem dzieci było wskazanie, na podstawie analizy różnych przedmiotów znajdujących się na stole, temat przewodni naszego spotkania. Okazało się, że uczniowie bez problemu poradzili sobie z pierwszą łamigłówką. Dzieci doskonale odpowiadały na pytania związane z zawodem detektywa, a także miały okazję pobawić się w złodzieja i detektywa. Podczas lekcji uczniowie poznali także ciekawy sposób szyfrowania tajnych wiadomości, do którego są potrzebne latarka UV, cienki pędzel oraz woda z rozpuszczonym w niej kwasem cytrynowym lub sokiem z cytryny. Ponadto uczestnicy zajęć stworzyli swój rysopis, który podpisali unikatowym odciskiem palca. Nie zabrakło także innych zagadek detektywistycznych Lassego i Mai, które dzieci samodzielnie i bardzo szybko rozwiązały. Na zakończenie spotkania każdy uczeń otrzymały legitymację detektywa do samodzielnego uzupełnienia w domu.

Z pewnością podczas lekcji bibliotecznej nie tylko świetnie się bawiliśmy, lecz także ćwiczyliśmy analityczne i kreatywne myślenie oraz koncentrację i umiejętność współpracy.

 

Judyta Rosin-Kiełtyka