Smaller Default Larger

Inicjały — o pięknych literach z epoki średniowiecza

Uczniowie z klasy 3 podczas ostatniej lekcji bibliotecznej mogli się poczuć jak średniowieczni iluminatorzy, ozdabiając inicjał swojego imienia.

Obecnie inicjał kojarzy się z początkowymi literami imienia oraz nazwiska, jednak w średniowieczu określał zupełnie co innego, o czym z zaciekawieniem uczyli się trzecioklasiści. Inicjał w wiekach średnich oznaczał pierwszą literę tekstu lub jego części, wyróżniającą się przede wszystkim wielkością, kolorem i ozdobnością. Najważniejszą funkcją inicjału było nadanie rękopisowi walorów małego dzieła sztuki cieszącego oko czytelnika.

Stworzeniem inicjału zajmowali się wykształceni i utalentowani mnisi, którzy w swoich samotniach zajmowali się sztuką zdobienia ksiąg. W galerii poniżej prezentujemy prace iluminatorskie, które wykonali nasi uzdolnieni trzecioklasiści. Inicjały nie powstały co prawda w średniowiecznej samotni, lecz w klasie, jednak skupienie autorów oraz precyzja i mistrzostwo ich wykonania może przywołać w pamięci bogato zdobione gotyckie majuskuły.

 

Judyta Rosin-Kiełtyka