Smaller Default Larger

Ogólnopolski Tydzień Bibliotek

Od 2004 roku Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje ogólnopolską akcję promocji czytelnictwa i bibliotek — Tydzień Bibliotek. Program ma na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa.

Historia programu jest związana z obecnością Polski w Unii Europejskiej. 1 maja 2004 roku doszło do największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej — do wspólnoty wstąpiło 10 krajów, w tym Polska. Tydzień później pod hasłem bezpośrednio nawiązującym do akcesji — „Biblioteki w Europie były zawsze” odbył się I Tydzień Bibliotek. W pierwszych latach było to święto ruchome, ale zawsze odbywające się w tygodniu, w którym przypadał 8 maja — Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Od kilku lat termin programu jest stały —Tydzień Bibliotek jest realizowany od 8 do 15 maja.

Uczniowie naszej szkoły także pamiętali o tym święcie i w symboliczny sposób włączyli się w jego obchody. Podczas lekcji bibliotecznej dziewczęta i chłopcy z klasy 6 wykonali plakaty promujące biblioteki oraz czytelnictwo. Ogłoszono także wyniki konkursu plastycznego dla uczniów klasy pierwszej na najpiękniejszy zeszyt ilustrujący przeczytane książki, o którym pisaliśmy tutaj. Dodatkowo w bibliotece można było zapoznać się z historią Tygodnia Bibliotek oraz wziąć udział w zabawie czytelniczej. Zasady były bardzo proste — uczniowie musieli wcielić się w detektywów i odszukać w krótkich tekstach tytuły znanych i lubianych przez dzieci książek. W Tygodniu Bibliotek w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gorlicach odbył się także finał XXIV Powiatowego Konkursu Czytelniczego pn. „Mazurskich przygody z dreszczykiem”, w którym wzięli udział nasi uczniowie: Emilia Pawłowska z klasy 3 oraz Filip Nalepa z klasy 4. Dziękuję wszystkim uczniom za tak aktywny udział w tegorocznym święcie bibliotek i czytelnictwa.

W tym roku Ogólnopolski Tydzień Bibliotek odbywał się już po raz dwudziesty, a towarzyszyło mu hasło: „Moja, twoja, nasza — BIBLIOTEKA!”.

 

Judyta Rosin-Kiełtyka